Co to oznacza jeśli temperatura ciała w ciągu dnia spada?

Temperatura ciała jest jednym z lepszych wskaźników ogólnego stanu zdrowia czy tempa metabolizmu. To jak zachowuje się nasza temperatura w ciągu dnia może nam w kontekście niedoczynności tarczycy dostarczyć wielu przydatnych danych.

U “normalnych”, zdrowych ludzi temperatura ciała w ciągu dnia podnosi się – w okolicach południa, popołudnia powinna być wyższa niż ta po przebudzeniu. Ponadto temperatura ciała powinna podnosić się po śniadaniu (zwłaszcza takim zawierającym sporo węglowodanów i soli). Wynika to z tego, że świeża dostawa substancji odżywczych, m.in. białka i węglowodanów dostarcza budulca i energii wątrobie (i w mniejszym stopniu innym tkankom) do konwersji wytworzonej przez tarczycę tyroksyny  do trójjodotyroniny – aktywnej formy hormonu tarczycy.

Niestety, u niektórych ludzi z niedoczynnością tarczycy, zwłaszcza jeśli mają ją “uregulowaną” na podstawie samego wyniku TSH, lub jeśli do regulacji poziomu hormonów tarczycy używane są leki zawierające tylko T4, do podwyższenia temperatury ciała w ciągu dnia nie dochodzi. W wielu przypadkach, temperatura ciała w ciągu dnia spada!

 

Niska temperatura ciała

Picie ciepłych płynów może wyziębić organizm, bo zwykle wiąże się z piciem z innego powodu (czyli za dużo) niż pragnienie picia!

 

Skąd się ta “obniżka” temperatury ciała bierze

Zwykle poziom hormonów stresu nad ranem osiąga najwyższy poziom, około 2 w nocy to jest adrenalina, około 8 rano poziom kortyzolu osiąga szczyt. Zarówno kortyzol jak i adrenalina w pewien sposób podtrzymują tempo metabolizmu poprzez:

  • utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na odpowiednim poziomie
  • utrzymywanie temperatury ciała na “odpowiednim” poziomie

Osoby z niedoczynnością tarczycy często wytwarzają duże ilości obydwu tych hormonów stresu w celu kompensacji (“wyrównania”) tempa metabolizmu. Co jednak się stanie jeśli obniży się poziom tych hormonów..?

Gdy się odstresujemy (bo tak można nazwać obniżenie poziomu hormonów stresu), tempo metabolizmu nam spadnie, więc spadnie nam też m.in. temperatura ciała, pogorszy się samopoczucie itd..

 

Jaki rodzaj żywności ma najbardziej odstresowujące działanie?

Zwykle są to węglowodany, to one najbardziej obniżają poziom hormonów stresu, stąd wiele osób po zjedzeniu węglowodanów na śniadanie (czy w ogóle) czuje się senna i uważa, że to one są przyczyną słabego samopoczucia i złego stanu zdrowia. Nic bardziej mylnego, one tylko ujawniają jak się człowiek czuje jeśli nie jest stymulowany hormonami stresu. Stan zrelaksowania jest przecież dobry i pożądany, nie mniej funkcjonowanie przy niskim poziomie metabolizmu (co można sprawdzić po niskiej temperaturze ciała w stanie spoczynku) jest trudne i nieprzyjemne.

Co zrobić jeśli obniża się nam temperatura ciała w ciągu dnia?

Jeśli bierze się hormony tarczycy, to warto sprawdzić, czy stan zdrowia nie poprawi się po zwiększeniu dawki hormonów tarczycy (dla biorących syntetyki – dodania T3 do leczenia, dla biorących ekstrakt ze świńskiej tarczycy, po prostu podniesienie dawki). Oprócz tego dbanie o odstresowanie się, zarówno takie życiowe jak i niechodzenie głodnym (odchudzanie jest wielkim stresem dla organizmu), częste jedzenie m.in. węglowodanów i soli. Niektórym osobom, zwłaszcza kobietom pomoże zwiększenie ilości spożywanego białka, do minimum 80 gramów dziennie.

Artykuły na podobny temat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *