Boraks – suplement poprawiający pracę tarczycy?

Chciałbym z Wami podzielić się moimi doświadczeniami związanymi z przyjmowaniem boraksu. Zanim jednak je opiszę, wspomnę pokrótce czym boraks jest. Boraks rodzimy to naturalnie występujący minerał zawierający około 10% boru. Jego wzór chemiczny to Na2[B4O5(OH)4] x 10 H2O (Czteroboran sodu dziesięciowodny albo czteroboran dekahydrat). Jego największe złoża występują w Kalifornii oraz Turcji. Boraks to środek o wielu zastosowaniach, jest zarazem:

 • insektycydem (zabija robaki)
 • herbicydem (niszczy chwasty)
 • fungicydem (zabija grzyby)
 • nawozem (źródłem boru)
 • proszkiem do prania
 • środkiem czystości
 • konserwantem do żywności
 • dodatkiem do paszy dla zwierząt

Dlaczego zatem miałbym jeść coś co zabija chwasty i można tym czyścić toaletę ?!?

 

Boraks suplemenacja zdrowa dieta

Ten niepozornie wyglądający minerał może zapewnić osobom chorym na niedoczynność tarczycy wiele korzyści.

 

Źródła boru w diecie

Poziom boru w żywności zależy od naturalnej zawartości tego pierwiastka w glebie na której dana żywność została uprawiana. Jako, że bor jest łatwo wypłukiwany z gleby wraz z deszczem, zwykle wyższym jego poziomem charakteryzują się żywność która urosła w terenach suchych i pustynnych, jak np. w Arizonie czy Izraelu. Zawartość boru w glebach Polski jest niska lub bardzo niska. W roku 2006 [1] oceniano, że 60-70% gleb w Polsce ma niedobory boru, w roku 2014 uznano, że 90% gleb w Polsce nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tego pierwiastka roślinom wymagających jego dużych ilości jak np. burakom cukrowym. Chciałbym zauważyć, że poziom zapewniający brak obniżki plonów a poziom optymalny dla zdrowia zwierząt i ludzi to dwie różne rzeczy. Można więc uznać, że współczesna dieta nie dostarcza nam boru w ilości wystarczającej do optymalnego funkcjonowania.

Przykładowo przeciętny zjadacz polskiego chleba spożywa pomiędzy od 1-2 mg boru na dobę. Przeciętny mieszkaniec Izraela ma spożycie boru na poziomie 5-8 mg na dzień.

 

Dieta zawierająca małą ilość boru

Dieta ozdrowieńca ze szpitala może zawierać tylko 0.25 mg boru na dzień.

Moje doświadczenie z suplementacją boraksem w niedoczynności tarczycy

Odkąd zacząłem przyjmować boraks w dawce 50-100 mg na dzień (co zapewnia mi dodatkowe 5-10 mg boru na dzień) moja poranna temperatura poprawiła się o 0,2-0,3*C. Teraz budzę się mając temperaturę ciała w wysokości 36,6*C. Efekt ten trwa tylko jeden dzień – jeśli ominę dawkę, na drugi dzień temperatura wraca do starej (36,3-36,4). Czuję również poprawę libido.

Zauważyłem, że dodatek boraksu pozwala mi przyjmować niższą dawkę Thyroid-S.

Można więc powiedzieć, że ten minerał potęguje działanie Thyroid-S czy innego leku zawierającego naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy.

 

Dawkowanie boraksu (jako suplementu diety)

Jednym z prostszych sposobów dawkowania boraksu jest rozpuszczenie 1  łyżeczki od herbaty w 1 litrowym słoiku (lub szklanej butelce) wody mineralnej/źródlanej. Przyjmowanie 1 łyżeczki powstałego roztworu da nam około 20-30 mg boraksu, co przełoży się na około 2-3 mg boru pierwiastkowego. Zwykle ludzie przyjmują od 1-3 łyżeczek dziennie (2-9 mg boru na dzień).

 

Jak przyjmować boraks w niedoczynności tarczycy?

Ja przyjmuję 50-100 mg boraksu dziennie. Rano, wraz z 12mg jodku potasu i minerałami morskimi  których głównym składnikiem jest chlorek magnezu w dawce 350mg. Zwykle robię to po śniadaniu.

Zaznaczę, że taki efekt NIE występował gdy przyjmowałem tylko jodek potasu i minerały morskie bez boraksu.

 

Dlaczego osoby mające niedoczynność tarczycy mogą odnieść korzyści z zażywania boraksu?

Zawarty w boraksie bor wpływa na wiele procesów życiowych, oto kilka korzyści z przyjmowania suplementów zawierających bor:

 1. Poprawa retencji magnezu w ciele człowieka
 2. Zwiększenie gęstości i wytrzymałości kości
 3. Zatrzymanie procesu osteoporozy
 4. Zatrzymanie i odwrócenie zmian reumatycznych
 5. Borax ma działanie grzybobójcze, stosuje się go do zwalczania Candidy
 6. Boraks stosuje się do zwalczania grzybicy stóp
 7. Boraks podnosi poziom testosteronu
 8. Używany jest do oczyszczania  organizmu z fluoru (może więc “zrobić miejsce” w tarczycy na jod)
 9. Przynosi ulgę w fibromialgi, chorobie której praprzyczyną jest… niedoczynność tarczycy.
 10. Odwapnienie tkanek miękkich

Mapa pokazująca ilość chorych na reumatyczne zapalenie stawów. Im kolor bardziej czerwony i ciemniejszy, tym więcej przypadków, im jaśniejszy żółty tym mniej. Zwróć uwagę na bardzo niski poziom reumatyzmu w Tajlandii, Wietnamie i innych krajach Południowo-Wschodniej Azji. Dlaczego? Wielu producentów makaronów ryżowych (podstawy diety w tym rejonie świata) dodawało rutynowo do ciasta boraks w celu poprawy tekstury “makaronu ryżowego” (rice noodles). Zapewnia to ludziom mieszkającym w tym rejonie świata wysokie spożycie boru. Dodatek boraxu powoduje, że ciasto na makaron ryżowy robi się bardziej sprężyste i “gumowate”. Właściwość tę wykorzystują domorośli chemicy w celu wykonania zabawki – “gluta boraksowego“.

 

Jaki smak ma boraks i dlaczego to jest ważne?

Miałem nieco dziwne doświadczenie związane ze smakiem boraksu. Zwykle rozpuszczałem go w wodzie wraz z innymi minerałami, więc nie za bardzo czułem jego smak. Pewnego razu postanowiłem spróbować jak on smakuje; polizałem więc palec i włożyłem opuszek do torebki z boraksem. Jego smak określiłbym wtedy jako… bez smaku. Czułem tylko, że kryształki boraksu rozpuszczają się mi w buzi. Postanowiłem eksperyment powtórzyć kilka dni później, tym razem  skosztowałem tego minerału zawierającego bor kilka godzin po zabraniu mojej dziennej dawki. Tym razem minerał ten miał dość dziwny, “chemiczny” raczej nieprzyjemny smak. Mam wrażenie, że mój organizm daje mi znać, że ta dawka, którą teraz przyjmuję jest dla mnie dobra i nie powinienem brać więcej (stąd nieprzyjemny smak gdy biorę więcej niż 1 dzienną dawkę).

Analogicznie jest gdy spróbuję boraksu rano, przed wzięciem tego suplementu nie odczuwam jego smaku jako nieprzyjemny, ale jeśli skosztuję go ponownie wieczorem – znowu smak jest niezachęcający. Jest w tym jakaś logika, bo bor dość szybko wypłukiwany jest z organizmu, ważne jest więc by dostarczyć (idealnie w diecie) dostateczną jego ilość.

Podobny mechanizm u ludzi zachodzi gdy np. w przypadku cynku, są nawet testy z użycie roztworu siarczanu cynku wskazujące na niedobory cynku: jeśli po zabraniu tego roztworu nie czujesz nieprzyjemnego smaku, znaczy to, że masz znaczne niedobory cynku. Jeśli jest dla Ciebie nieco nieprzyjemny, to znaczy, że masz niewielkie niedobory cynku. Jeśli zaś smak tego roztworu wydaje Ci się obrzydliwy i musisz go natychmiast wypluć – znak to, że poziom tego kluczowego dla zachowania płodności i zdrowia minerału w Twoim organizmie jest wysoki.

 

[1]”STRATEGIA NAWOŻENIA JABŁONI BOREM” Doc. dr hab. Paweł Wójcik

Artykuły na podobny temat

Comments

 1. Marcin says

  Po pierwsze sam blog i umożliwienie zakupu Thyroid-S = doskonała robota, która wielu ludziom może pomóc odmienić życie! Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym, studia zrobiłem z pasji, ponieważ wcześniej skończyłem fizykę. Nie ukrywam, że niestety trochę własne problemy zdrowotne pokierowały tak moją ścieżką edukacji. Do czego zmierzam – dzisiejsza medycyna jest typowym działaniem objawowym i po przestudiowaniu tysięcy artykułów naukowych śmiało mogę powiedzieć, że Ray Peat jest wizjonerem i wyprzedza swoją epokę! Coś jak Einsteien! I mam z tyłu głowy, że może nie mieć we wszystkim racji, ale co najważniejsze prowokuje do myślenia, a nie powtarza oklepaną regułkę (zboża, warzywa blablabla)., a to jest najważniejsze! Samoedukacja i poznanie swojego ciała, nikt nam w tym nie pomoże – a nie chodzę do lekarzy, bo ich nie lubię i wręcz nie szanuję za ignoranctwo! Najchętniej na murach pisałbym CHWDL (większość wie co to za akronim tylko ostatnia literka zamiast policji powinna być lekarzom).
  A co do samego wpisu na blogu i borax. Brałem, testowałem, czytałem. Moja jedyna wątpliwość, którą trzeba rozważyć to bardzo silny proestrogeniczny charakter boru, a to nie wpływa dobrze na pracę tarczycy. Oczywiście pomaga usunąć fluor no, ale każdy kij ma dwa końce 🙂 Jestem zwolennikiem jak najmniejszego podawania suplementów. Wysoki poziom metabolizmu powinien zapewnić pełnie zdrowia, bez konieczności suplementacji. Niedobory wynikają z tego, że przy niskim poziomie metabolizmu zaczyna być uruchamianych dużo procesów kompensacyjnych np. wydzielanie norepinefryny, czy konsekwencji złej pracy tarczycy – wysoki PTH, zaburzona równowaga hormonów płciowych i niedobór cynku a nadmiar miedzi, więc zużywanie nadmiernej ilości składników odżywczych jak witaminy czy składniki mineralne są konsekwencją zaburzonego metabolizmu. Podsumowując receptą na powrót do zdrowia powinna być odpowiednia dieta i w okresie przywrócenia funkcji tarczycy witamina E i naturalny ekstrakt z tarczycy. Docelowo tylko dobra dieta!!!
  Pozdrawiam serdecznie!!!
  PS. Niebawem dołączę do grona klientów, bo kończy mi się Thyroid-S już 🙂 przynajmniej wiem też, gdzie odsyłać pacjentów po zakupy 🙂

  • Wojciech Majda says

   Witam,

   dzięki za ciepłe słowo. Tak, Ray Peat to geniusz. Słyszałem o nim już kilka lat temu, ale dopiero z pół roku temu zacząłem wypróbowywać na sobie jego zalecenia. Z dobrym skutkiem. Przyznam się Tobie, że czytanie traktatów medycznych nie jest moją pasją, ale lubię studiować kwestie żywienia roślin i zwierząt hodowlanych i badania naukowe z tym związane. W ten sposób można się wiele dowiedzieć, jeśli czyta się dane badanie w odpowiednim kontekście. Innymi słowy, czasami ci naukowcy piszą prawdę, zwłaszcza jak robią badanie ukierunkowane na coś innego i coś parskną, niejako przez przypadek. W sumie dziś opublikuję kilka cytatów…

   Co do boraksu, to czuję się po nim lepiej, może za jakiś czas przestanę go brać, bo będę miał dostęp do żywności ekologicznej, którą sam będę nawoził i reminalizował, więc wiem, że poziom minerałów będzie najlepszy jaki to tylko możliwe.

   Pozdrawiam!

 2. Zosia says

  Witam!
  Czytałam na wielu stronach o zdrowotnych właściwościach boraksu i noszę się z zamiarem zakupu. Problem tkwi w tym czy można spożywać boraks wyprodukowany chemicznie, czy tylko pochodzący ze źródeł naturalnych. Na Allegro dostępny jest Boraks 99,9% czteroboran sodu 10-wodny i polecany jest przez sprzedającego jako preparat na mrówki, rybiki, karaluchy, pchły i inne insekty lub jako chemia gospodarcza. Boraks ze złóż naturalnych jest wg mnie nieosiągalny. Czy można spożywać ten produkowany chemicznie? Bardzo proszę o odpowiedź.

 3. Agnieszka says

  Witam!
  Mam bor w domu i potrzebuje fachowej pomocy i porady, jak go stosować. Chcę pić i stosowac u mamy na grzybicę stów.

  Jaka dawka na ile wody do picia?
  Jaka dawka na ile wody do moczenia stóp? Prosze o pomoc…. Bardzo dziekuję

  • Wojciech Majda says

   Wspomniałem we wpisie dawkę – 30-60 mg boraksu na dzień. Na grzybicę można spróbować nasypać do buta boraksu i normalnie ich używać.

  • Wojciech Majda says

   Cześć,

   Boraksu dajesz na 1 litr wody 1 łyżeczkę (5 gramów). Wtedy w 1 łyżeczce tego płynu będzie około 25 mg boraksu, co da Ci około 2-3 mg boru. To wystarczająca dawka by uzyskać większość korzyści. Jeśli weźmiesz więcej, to też źle nie będzie, ale możesz mieć objawy detoksu. Lepiej się leczyć wolno, powoli i bez stresu.

   Do moczenia stóp możesz użyć 2-5% roztworu boraksu (np. na 1 litr wody 20-50 gramów).

 4. says

  Co do stosowania boraksu odsyłam do artykułu “spisek przeciwko boraksowi” w google.
  A w skrócie wg. zaleceń z artykułu p. Wojciecha. Mnie nękały bóle stawów , dna moczanowa ,rwa kulszowa , ustawiczne zatykanie nosa , nieustające przeziębienia , częste odczucie zimna, a badanie TSH było w normie. W związku z tym postanowiłem pomóc samemu sobie bo u lekarzy poza lekami syntetycznymi przeciwbólowymi typu ketonal itp. nic nie poradzono. A więc po przeczytaniu artykułu “spisek przeciwko boraksowi” zastosowałem boraks w prosty sposób ,a więc czubek mokrego palca umoczyłem w boraksie technicznym,( takim do lutowania mosiądzem , takim do rozpuszczania w wodzie celem dokarmiania rzepaku który uprawiam. ) Wszystkie wyżej wymienione objawy zaczęły stopniowo znikać , lub znacznie łagodnieć . Mój organizm był narażony od 16 r życia na pestycydy , które stosowałem zgodnie z zaleceniami nowoczesnego rolnictwa. Lekarze nie potrafili postawić prawidłowej diagnozy. Dzisiaj znowu chodzę po wysokich tatrach , jeżdżę na nartach. Czuję się świetnie. A boraks wzorem niektórych spawaczy zażywam na czubku palca , i czasem to 3-4 razy dziennie , zależy , od tego czy on mi smakuje czy też nie. Stosuję też zalecenia dr. Adamo z lektury “Żyj zgodnie ze swoją grupą krwi- Encyklopedia zdrowia. A wiem czym mój organizm był zatruty tutaj pomogła mi lektura ‘Nasza skradziona przyszłość” autorki Theo Colborn

 5. Labiel says

  A czym się różni boraks Na2[B4O5(OH)4] x 10H2O od Na2B4O7 x 10H2O ? Czy ten drugi również ma te same właściwości ?

  • Wojciech Majda says

   To to samo, zapisane są według różnych “prawideł” chemicznych. Na co warto zwrócić zwykle uwagę, to ostatni człon ten zawierający informacje o tym ile cząsteczek wody zawiera dany związek. Najczęściej jest 10H2O, ale bywa też 8H2O i 5H2O.

 6. Damian says

  Czy boraks jest konieczny w przypadku choroby tarczycy? Czy odpowiednia kuracja jodem nieradioaktywnym jest zbyt uboga?

  Podobno boraks znakomicie nadaje się jako składnik szamponu do włosów. To prawda?

  Damian

 7. says

  Bor działa na przytarczyce , regulując gospodarką wapnia w organiżmie. Anologicznie wpływa na rośliny regulując pobieranie wapnia. Obecnie jestem po testach preparatu z tarczycy-extractu. Rzeczywiście już po pobraniu 1 tabletki( w okresie złego samopoczucia) poprawiła mi się znacznie zdolność koncentracji, poprawa czasu reakcji-ważne za kierownicą i nie tylko, przestało być mi zimno-szybsza adaptacja do zmian temperatury, minęło przytłumienie myślowe-pojawiła się jasność umysłu , . Ogólne samopoczucie znacznie się poprawiło , pomimo skracającego się dnia często szarego. Równolegle stosuję borax , magnez i wit. D3 . Z lekarzem z miejscowego óśrodka NFZ ,się nie konsultuję po tym jak skrytykował i uznał za niedorzeczne stosowanie leczenia zgodnego z grupą krwi. Doktora tego zapewne kształciły pieniądze z koncernów farmaceutycznych. A extract z tarczycy używam jak mam wyrażnie gorsze samopoczucie-tzw. śpiąca tarczyca. Niestety jeszcze męczy mnie cukrzyca typ 2 po przebytej śwince w wieku 38 lat . Pomaga zbić mi cukier sproszkowany gorzki melon (gorzki ogórek) 1/3 łyżeczki cynamonu. Muślę że jestem na dobrej drodze do poprawy stanu zdrowia swojego i mojej rodziny. Szczerze mogę polecić extract z tarczycy- to działa . Pozdrawiam

 8. XTRO says

  można też stosować Borosol 3 % 200g. zawiera 3% kwasu borowego, żeby mieć 10 mg boru trzeba odmierzyć strzykawką 2 mL. Taka kuracja kosztuje ok 7 zł i wystarcza na 100 dni oraz nie wymaga wagi i daje niemal idealne dawkowanie bez wagi. tam może być 10mg +/- 1mg. Pozdrawiam. I sam zaczynam to stosować zobaczymy co to da.

 9. awyspa says

  Gdzie mozna kupic boraks? Mam problemy ze stawami. Wlasnie po 3 tygodniach ataku zapalenia stawu dochodze do siebie.

 10. Brunetka78 says

  Witam, od jakiegoś czasu zażywam Boraks – roztwór jednej łyżeczki w 1 litrze. Wydaje mi się, że z jego zażywaniem mogę powiązać dziwne objawy w żołądku- bulgotanie, a także odbijanie się i jakis taki lekki, bliżej nieokreślony dyskomfort w przełyku. Nie wiem, czy powinnam zrezygnować z suplementacji?

 11. brunetka78 says

  Witam, zauważyłam podczas stosowania boraksu dziwne dolegliwości w żołądku i przełyku, uczucie napowietrzenia i odbijanie. Jakieś takie lekkie uczucie jakby zgagi, ale nie pali jak przy zgadze. Czemu tak się dzieje?

  • Wojciech Majda says

   Witam,

   boraks ma nieco zasadowy odczyn, może wiec neutralizować kwas żołądkowy. Może jak wleje Pani swoją dzienną dawkę boraksu do jakiegoś soku, np. pomarańczowego to będze OK?

 12. Joanna says

  Na opakowaniu Boraksu (czteroboran sodu) są zawarte informacje o jego szkodliwości wraz z umieszczonymi znakami o zakazie spożycia, napiszcie proszę jak jest naprawdę. Dziękuję

  • Wojciech Majda says

   Witam,

   na moim opakowaniu również są te informacje. To coś w rodzaju prawnego “dupochronu”. “Toksyczność” boraksu jest mniejsza niż soli kuchennej – by umrzeć trzeba by było pochłonąć za jednym razem więcej boraksu niż soli…

   W dawce tu zalecanej – 30-60 mg boraksu dziennie żadna toksyczność Ci nie grozi.

 13. Rollo says

  Witam.

  Czy osoby z usuniętą tarczycą mogą również przyjmować boraks w powyższych dawkach?

  • Wojciech Majda says

   Witam,

   tak, osoby bez tarczycy również potrzebują boru, więc też mogą skorzystać na przyjmowaniu boraksu w ww. dawkach.

 14. Dominika says

  Witam
  Kilka dni temu otrzymałam tabletki homeopatyczne do kupienia BORAKS niestety niedostępne , szukając je trafiłam na ten artykuł dlatego bardzo proszę o podpowiedź , ja nie mam tarczycy , po jej usunięciu problem z wapniem muszę sie suplementować , a przytarczyce podobno powinny podjąć prace ponieważ PTH jest prawidłowy , więc nie wiem skąd ten problem , dodatkowo kilka miesięcy temu dopadła mnie candida , niestety dopiero teraz sama do tego doszłam.
  Bardzo proszę o informacje ile dokładnie boraksu powinnam stosować , ewentualnie z czym go w takiej sytuacji łączyć ? Czy są jakieś p/ wskazania , biorę jeszcze betsbloker 🙁
  Mam rownież pytanie dot THYOROID – S , mam go w szafce , ale boje sie stosować zamiast letroxu , choć bardzo bym chciała czy on w zupełności wystarcza zamiast leków u osób bez tarczycy ?

  • Wojciech Majda says

   WItam,

   niektórzy biorą ekstrakty z tarczycy jako jedyny środek na niedoczynność tarczycy (zamiast euthyroxu/letroxu), niektózy łączą go z Euthyroxem/Letroxem.

   Tutaj informacje nt. dawkowania boraksu:

   Dawkowanie boraksu (jako suplementu diety)

   Jednym z prostszych sposobów dawkowania boraksu jest rozpuszczenie 1 łyżeczki od herbaty w 1 litrowym słoiku (lub szklanej butelce) wody mineralnej/źródlanej. Przyjmowanie 1 łyżeczki powstałego roztworu da nam około 20-30 mg boraksu, co przełoży się na około 2-3 mg boru pierwiastkowego. Zwykle ludzie przyjmują od 1-3 łyżeczek dziennie (2-9 mg boru na dzień).

   • Lil says

    Witam. Czy jest możliwość stosowania boraxu do kąpieli jeśli tak to w jaki sposób dawkowac. Dziękuj z góry za odpowiedź.

    • Wojciech Majda says

     Witam,

     można robić kąpiele z boraksu, ale można mieć nieprzyjemne reakcje zwiazane z wchłonięciem dużej ilości boru. Wielu osobom pomogło na grzybicę moczenie stóp w roztworze boraksu.

   • Piniu says

    Dzień dobry.
    Czy można zamiast tak po prostu pić trzy łyżeczki dziennie roztworu boraksu w wodzie (1 łyżeczka/1 litr wody), dodać te trzy łyżeczki np. do herbaty lub innego gorącego napoju?
    Czyli krótko – czy dodanie roztworu do gorącego napoju nie pogorszy właściwości leczniczych?
    Pozdrawiam

     • Piniu says

      Dziękuję za odpowiedź. Wkrótce zaczynam spożywanie 🙂 Dam znać, czy zmienia smak herbaty. Pozdrawiam

     • Piniu says

      Sprawdziłem w herbacie. Gdy dodamy porcję roztworu (ok. 15ml) na cały kubek herbaty, właściwie nie ma zmiany smaku. Jeśli jest, to naprawdę znikoma. Jeśli do herbaty dodamy cytrynę lub imbir, to już bankowo nie można wyczuć obecności boraksu.
      A teraz z innej beczki: nurtowało mnie pytanie, co ze stosowaniem roztworu u dzieci w wieku szkolnym (oczywiście z pełną kontrolą ;-). Ale chyba znalazłem sam odpowiedź 😉 Przecież w Izraelu czy innej Arizonie dzieciaki jedzą produkty wyhodowane na ich ziemiach, więc ilość dostarczanego boru w pożywieniu jest porównywalne z dorosłymi. No, może nieco mniej jedzą niż dorośli, ale jednak jedzą 😉 Poprawcie mnie, jeśli błądzę 😉

      Zaznaczam jeszcze, że ja i małżonka przyjmujemy roztwór bokaksu jedynie prewencyjnie, nie mamy dolegliwości związanych z tarczycą. Po prostu chcemy ustabilizować gospodarkę grzybami w organizmie. Zastanawiam się o profilaktyce również u dzieciaków (w wieku szkolnym).

 15. bartek says

  boraks stosuję według receptury podanej przez znanego mi profesora medycyny, którego nazwiska nie mogę opublikować

  1 potrzebny jest młynek do kawy

  2 odważyć 100g cukru
  3 odważyć 3gr boraksu
  4 zmieszać razem
  5 zemleć na pył w młynku elektrycznym

  6 przyjmować jedną łyżeczkę od herbaty dziennie

  7 według tej metody dzienna dawka boraksu wynosi 3mg boraksu

  już po kilku dniach następuje chęć do życia, wigor, ustają wszystkie bóle
  Zachęcam wszystkich do skorzystania z tej receptury
  lek całkowicie bezpieczny

 16. bartek says

  ten zestaw ma nieograniczoną trwałość ponieważ boraks jest materiałem kopalnym leży przecież w ziemi lub na ziemi od tysięcy i setek lat, wydobywany metodą odkrywkową, pisanie o dacie ważności na opakowaniach nap rok to czysta bzdura i asekuranctwo
  cukier tez ma wieloletnią trwałość
  Napiszę jeszcze coś ciekawego, ten zestaw 3 gr boraksu 100 przyjmowany codzienne jest bardzo pomocny przy leczeniu…. boreliozy, chorzy szybko dochodzą do zdrowia, wspomaga leczenie konwencjonalną medycyną, sprawdzone
  jest doskonałym lekiem na osteoprozę, zatrzymuje wapno w kościach
  Boraks wchłania metale ciężkie nagromadzone przez lata w organiżmie i są natychmiast wydalane.

   • Kastor says

    Bolerioza jest bardzo dziwną i trudną do leczenia chorobą.daje wiele różnorodnych obiadów bólowych. Zaczynasz biegać od specjalisty do specjalisty a każdy ma swoją teorie na temat twoich dolegliwości bo przecież bolerioze już wyleczyli doksycykliną.i czego Ty chcesz. A tak na prawdę boleriozy nie da się wyleczyć. Zostawia formy przetrwalnicze tz. Cysty. I atakuje stawy, kości, mięśnie, zakończenia nerwowe, organy wewnętrzne, w tym tarczyce. Zaczynasz mieć depresję bo przecież jesteś zdrowa a ciebie wszystko boli.i właśnie bor jest tutaj pomocny,ale Cię nie wyleczy. Długa droga przed tobą. I nie daj się skołować że nic Ci nie jest,że tylko masz lenia i wymyślasz.

 17. Kastor says

  Na złe funkcjonowanie tarczycy jest doskonałą nalewka z pokrzywki brazylijskiej. Wiem że blog jest o boraksie, ale nie zawodzi znajomość innych rozwiązań. Ziółko to reguluje pracę tarczycy, poziom cukru i leczy depresję. Dodatkowo jest przeciwzapalna. Reguluje teź wagę przy niedomodze tarczycy i cukrzycy.

 18. Janusz says

  Dzień dobry
  A czy Kwas borowy ( Acidum boricum w proszku kupiony w aptece ) też można spożywać
  , a jeśli tak to w jakich proporcjach

  • Wojciech Majda says

   Boraks dziesięciowodny (ten najpopularniejszy) zawiera 9-11% boru, kwas borowy 18%, więc można go używać, tylko odpowiednio mniej.

 19. Anna says

  Witam. Jeżeli zrobię roztwór z boraksu 1l wody + 1 łyżeczka boraksu to w jakiej ilości dziennie należy go spożywać przy niedoczynności tarczycy? W ciągu jakiego czasu taki roztwór spożyć i w jakich warunkach go przechowywać?

  • Wojciech Majda says

   Około 1 łyżeczki dziennie roztworu. Ta mieszanka nie powinna się popsuć, więc można przechowywać “w nieskonczoność”. W teorii ten 1 litr powinien wystarczyć na około 200 dni (Zakłądając, że nic nie rozlejesz).

 20. Jolanta says

  Witam.
  Jestem na etapie zbierania wiadomości na temat boraksu. Został mi on polecony do stosowania przez lekarza naturopatę na leczenie stawów. Jednak moje wątpliwości co do dawki wynikają z faktu, iż jako zawałowiec i hipermiażdżycowiec przyjmuję 2000 wit D3, 100 wit K2Mk-7, wit C-lewoskretną i inne. Czy nie nastąpi u mnie zbyt gwałtowne wypłukiwanie wapnia z tkanek miękkich (chodzi mi głównie o tętnice)?
  Pozdrawiam

  • Wojciech Majda says

   W razie wątpliwości można zacząć od mniejsze dawki, np. 1 mg boru dziennie i powoli podnosić.

 21. Natalia says

  Witam, jestem w 5 msc ciąży, czy minimalne ilości boru do picia mogą mi zaszkodzić? Dodam że ostatnio przewlekle choruje na górne i dolne drogi oddechowe i polecił mi to jeden pan. Co myślicie ?

 22. says

  Jestem hirudoterapeutą. Leczę skutecznie tarczycę pijawkami oraz suplementacją boraksem. Bor zawarty w boraksie jest dla przytarczyc tym czym jod dla tarczycy. Sam biorę roztwór boraksu z roztworem magnezu od 8 miesięcy i czuję się rewelacyjnie (podskoczył mi testosteron pięknie, skończyły się bóle stawów i mięśni, trzustka ma prawidłowe wyniki pierwszy raz od 25 lat itd) . Klucz jak wszędzie tkwi w stężeniu tego co bierzemy bo wszystko może być szkodliwe. Uwagi powyższe o braniu czegoś (boru) co jest składnikiem środków ochrony roślin są nie na miejscu. Pragnę zauważyć że potas który jest super ważnym mikroelementem dla serca jest podstawowym składnikiem nawozów. I tak można dalej opowiadać w tym tonie różne mądrości.

  • Wojciech Majda says

   Andrew,

   na mojej stronie internetowej będziesz mi mówił co jest na miejscu a co nie?

   Pierwsze herbicydy były na bazie boru. Rolnicy zdecydowanie nadużywają nawozów potasowych!

 23. Anna says

  Witam, czy można suplementować bor w nadczynności tarczycy? Czy można stosować kwas borowy zamiast boraksu? W jakim stężeniu kwas borowy?

  • grzegorzadam says

   ”Most reported toxicity is boric acid, which is the acid component of boron, but the sodium borate is an alkaline component so it’s toxicity is low. Israel has the world’s lowest arthritis and rheumatism because the borax content high in their drinking water is high.”
   Już 5 gramów kwasu borowego może być śmiertelne, przy boraksie to nie grozi.

 24. Leokadia says

  Witam
  Przez rok czasu spozywalam swinska tarczyce po 2 tabletki dziennie, bardzo dobrze sie po niej czuje , polecam

 25. Marta says

  Witam,
  Czy zazywanie jakichś leków może być przeciwwskazaniem do zazywania boraksu?
  Czy ten roztwór należy przechowywać w lodówce czy można w warunkach pokojowych?
  pozdrawiam.

  • Wojciech Majda says

   Można przechowywać w temperaturze pokojowej. Na pierwsze pytanie może odpowiedzieć lekarz, farmaceuta lub ulotka konkretnego leku.

  • grzegorzadam says

   Ma, oczyszcza z fluoru, mogą być przejściowe bóle w potylicy i nerkach.
   Takie miałem, zażywam od 3 lat.

 26. Marta says

  Skoro ten boraks niszczy wszelkie bakterie, grzyby i inne drobnoustroje to czy nie wyjaławia z dobrych kultur bakterii naszego układu pokarmowego – naszych jelit?
  Czy ktoś coś wie na ten temat?
  Pozdrawiam Marta

Trackbacks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *