Jak poprawić jakość snu i pokonać bezsenność przy niedoczynności tarczycy?

Jednym z powodów dlaczego ludzie mający niedoczynność tarczycy cierpią na bezsenność są problemy hormonalne i stres z tego wynikający.

 

“Cechą” osób z niskim tempem metabolizmu/niedoczynnością tarczycy są kłopoty z magazynowaniem odpowiednich ilości cukru w wątrobie:

 

Innymi słowy, tarczyca/hormony tarczycy mają ogromny wpływ na wątrobę. Mamy inne dowody na to, że niedoborom aktywnego hormonu tarczycy towarzyszy kiepsko działająca wątroba. Z racji tego, że słabo działająca wątroba jest najczęstszą przyczyną hipoglikemii (niedocukrzenia), można uznać, że osoby z niedoczynnością tarczycy są bardzo podatne na niski poziom glukozy we krwi.

Doktor medycyny i nauki Broda Barnes i Charlotte Barnes

Poziom glukozy we krwi jest jednym z ważniejszych parametrów, który nasz organizm musi utrzymać w pewnych granicach za wszelką cenę. Jeśli wątroba nie jest w stanie wydzielić odpowiedniej ilości glukozy do krwi, nasz organizm zacznie uruchamiać “awaryjne” mechanizmy zapewniające względną stabilność poziomu glukozy we krwi.  Jednym z tych mechanizmów jest wytwarzanie adrenaliny, która powoduje “wyciśnięcie” resztek glukozy z wątroby i na swój dysfunkcyjny na dłuższą metę sposób reguluje poziom glukozy we krwi. Z tego powodu, osoby, które mierzą sobie poziom glukozy w czasie “ataku” (palpitacje serca, oblewanie się potem itd.) zwykle mają normalny poziom glukozy we krwi, bowiem te niepożądane objawy są dowodem, że zaszedł już proces “wyrównawczy”.

Drugim, niepożądanym na dłuższą metę sposobem w jaki nasze ciało podnosi poziom glukozy we krwi jest poprzez wydzielanie kortyzolu. Kortyzol stymuluje  proces glukoneogenezy, czyli wytwarzania glukozy w naszym organizmie, surowcem wyjściowym są często aminokwasy (części składowe białka) pochodzące z jedzenia lub naszych mięśni (w pierwszej kolejności) i innych “mniej istotnych” do przeżycia w krótkim okresie czasu organów. Kortyzol osłabia działanie insuliny przyczyniając się/(powodując?) insulinooporność.

Innym, alternatywnym powodem dla którego ludzie cierpią na bezsenność czy mają podwyższony poziomu hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu) może być niedobór hormonów tarczycy, zwłaszcza jego aktywnej formy – T3. Zarówno kortyzol jak i adrenalina w pewnym sensie podnoszą poziom metabolizmu.

Jak zatem obniżyć poziom hormonów stresu i sypiać lepiej?

  • Zadbaj o odpowiedni poziom cukru we krwi, przed pójściem spać warto zjeść 1-2 łyżeczki (więcej jeśli nie jadłeś czegoś z węglowodanowymi przez długi czas) mieszanki cukru trzcinowego z solą kamienną (proporcje 8:1)
  • Jedz więcej węglowodanów (owoców, ziemniaków, słodkich ziemniaków, cukru…)
  • Jeśli obudzisz się w nocy zjedz powyższą mieszankę jeszcze raz
  • Jeśli budzimy się w nocy o konkretnej godzinie, np. 2:30, warto przez tydzień nastawiać budzik na 2:20 i zabrać wtedy mieszankę soli z cukrem, suszone owoce czy szklanki soku owocowego (pomarańczowy, jabłkowy…)
  • Ubieraj się cieplej na noc, zainwestuj w dodatkowy koc – jednym z powodów dla którego wytwarzana jest adrenalina jest by utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie.
  • Bierz Letrox/Euthyrox na noc.
  • Bierz nieco T3 (aktywnej formy hormonu tarczycy) na noc. Można tego dokonać biorąc syntetyczny Thybon, Cytomel, lub ekstratk ze świńskiej tarczycy, np. Thiroyd, który również zawiera T3

Znasz jeszcze inne sposoby na bezsenność?

Artykuły na podobny temat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *