Czy syntetyczna lewotyroksyna to to samo co tyroksyna?

W wyniku dyskusji na naszym forum poświęconym niedoczynności tarczycy, postanowiłem zgłębić temat, dlaczego ludzie reagują lepiej na T4 i T3 zawarte w ekstrakcie z tarczycy niż na analogiczną ilość syntetycznych hormonów. Z jakiegoś powodu ludzie na Thiroyd czy Thyroid-S czują się lepiej niż na Novothyralu czy Euthyroxie/Letroxie z dodatkowym syntetycznym T3 (w formie Thybonu lub Cytomelu).

 

Zdrowa tarczyca

 

Jeden z potencjalnych powodów to zawarte w ekstrakcie inne niż T4 i T3 hormony:

  • T2
  • T1
  • Kalcytonina

Drugi potencjalny powód lepszego samopoczucia to fakt, że…

Główny hormon (T4) zawarty w tych syntetycznych lekach to NIE jest prawdziwy hormon tarczycy

Lewotyroksyna (substancja czynna Letroxu/Euthyroxu) jak nazwa sugeruje to NIE  jest tyroksyna. To NIE jest ten hormon, który w największej ilości wytwarza tarczyca.

Lewotyroksyna jest zaledwie izomerem tyroksyny. Oznacza to, że jest to substancja chemiczna o tym samym składzie chemicznym, ale nieco różni się strukturą (budową).

Lewityroksyna T4 hormony tarczycy

 

Dlaczego firmy farmaceutyczne nie wytwarzają prawdziwej tyroksyny tylko podróbkę?

Jak nie trudno się domyślić, chodzi o pieniądze. Kilkadziesiąt lat temu, gdy nowe firmy farmaceutyczne postanowiły przejąć rynek hormonalnego leczenia niedoczynności tarczycy w USA, nie opłacałoby się im po prostu wytwarzać tyroksyny, bowiem tyroksyna, jako naturalnie przez człowieka (i inne ssaki) wytwarzaną substancję nie można było opatentować, a więc zagwarantować sobie stałych, wysokich dochodów.

 

“Sztuczność” i nienaturalność lewotyroksyny jest zatem celowa i zamierzona.

Myślicie, że skoro skład chemiczny jest taki sam, tylko jedno różni się od drugiego “tylko” budową, to nie ma to znaczenia, przecież lek i tak leczy..? Niestety tak nie jest, czego dowodzi m.in. fakt, że inny syntetyczny izomer tyroksyny – dekstrotyroksyna była stosowana jako lek na obniżenie poziomu cholesterolu. Jako ciekawostkę można podać, że tą substancję, o identycznym składzie chemicznym, a “tylko” innej budowie, przyjmowano w dawkach od 0.5 do 8 mg na dzień. Oznacza to, że gdyby można było nią leczyć niedoczynność tarczycy, brano by jej od 500 do 8000 mcg. Przypomnę, że dawka startowa Euthyroxu to zwykle 12.5-25 mcg!

Jeśli chcesz się leczyć za pomocą prawdziwej tyroksyny i innych hormonów tarczycy naturalnego pochodzenia – sięgnij po ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Artykuły na podobny temat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *