Czy Twój lek na niedoczynność tarczycy może pogłebiac Twoją niedoczynność tarczycy?

Kolejny fragment wywiadu z Dr.* Rayem Peatem, tym razem dotyczącym tego dlaczego niekiedy lek na niedoczynność tarczycy zawierający tylko T4 (tyroksynę) – nieaktywną formę hormonu tarczycy może czasami potęgować objawy niedoczynności tarczycy.

Mary Shomon: Dlaczego kobiety mające niedoczynność tarczycy nadal często miewają nieodpowiednio wysoki poziom cholesterolu, wysoki poziom trójglicerydów i co można zrobić, żeby obniżyć ich poziom?

 

Naturalny ekstrakt z tarczycy czy letrox co lepsze

Po lewej pacjentka na samej tyroksynie (T4), po prawej ta sama pacjentka na ekstrakcie ze świńskiej tarczycy (innej marki niż Thyroid-S) oraz wyeliminowaniu glutenu z diety.

Dr. Ray Peat: Często jest to spowodowane tym, że podaje się im tyroksynę zamiast aktywnego hormonu tarczycy (T3- przypis W.M.), ale hipertrójglicerydemia może być spowodowana wieloma rzeczami, które wzajemnie oddziałują na niedoczynność tarczycy. Kuracja estrogenem jest częstą przyczyną wysokiego poziomu trójglicerydów, niedobory magnezu, miedzi i białka mogą przyczyniać się do tego niepożądanego stanu. Toksyny, w tym niektóre leki i zioła mogą podrażniać lub stymul0wać wątrobę do wytwarzania nadmiernej ilości trójglicerydów.

T3 – trójjodotyronina – aktywna forma hormonu tarczycy – jest wytwarzana głównie w wątrobie z tyroksyny, kobieca wątroba jest mniej wydajna, więc produkuje jej mniej niż męska, podobnie jak żeński gruczoł tarczycy. Gruczoł tarczycy, który w normalnych warunkach wytwarza nieco T3 obniży jego produkcje w obecności podwyższonego poziomu tyroksyny (tyroksyna jest jedynym aktywnym składnikiem leków takich jak Euthyrox czy Letrox – przypis W.M.).

Tyroksyna (T4) działa często jak czynnik anty-tarczycowy, zwłaszcza u kobiet

 

Gdy tyroksyna została przetestowana na zdrowych, młodych studentach medycyny płci męskiej, sprawiała wrażenie, że działała “zupełnie jak hormon tarczycy”, ale u ludzi z silną niedoczynnością tarczycy może upośledzać proces oddychania komórkowego nawet bardziej. To bardzo popularny, ale też poważny błąd nazywać tyroksynę “hormonem tarczycy” (to ledwo substrat do jego produkcji – W.M.).

*Ray Peat jest doktorem (PhD) biologii ze specjalizacją w fizjologii~~~~An Interview With Dr. Raymond Peat A Renowned Nutritional Counselor Offers His Thoughts About Thyroid Disease

Artykuły na podobny temat

Comments

 1. Ateora says

  Ostatnio trochę zgłębiłam historię wprowadzenia zaleceń obecnego sposobu “leczenia” niedoczynności: http://www.astrocyte-design.com/pharmaceutical/betty-dong.html

  Zaczęłam też szukać jaki parametr jest istotny w leczeniu niedoczynności (znajomy lekarz widzą moje ostatnie wyniki na widok TSH=1.8 zaczął krzyczeć że dawkę leku mam za dużą i wpadam w nadczynność, biorę naturalny odpowiednik 25syntetyku) i okazuje się, że FT3 jest istotniejsze niż TSH: http://hormonerestoration.com/files/TSHWrongtree.pdf

  Na syntetyku nie ma szans na powrót do normalnego funkcjonowania. Tak wynika z badań, z doświadczenia.

  I dzięki za polecenie książki “stop thyroid madness II”:-) Czytam na razie wybiórczo to co potrzebuję na bieżąco, zwłaszcza w interpretacji moich wyników, ale ma tyle źródeł do każdego rozdziału że jak nawet nie znajdę odpowiedzi w książce to znajdę w źródle:-)

 2. Anna says

  Dzień dobry….

  Od siedmiu lat nie mam tarczycy i biorę dawkę euthyroxu 125, cierpię z powodu chronicznego zimna i wielu innych przypadłości związanych z niedoczynnością i po tym wstępie chciałabym zadać pytanie czy powinnam, czy mogę zamienić sztuczne hormony na naturalny ekstrakt? prawdę mówiąc mam nadzieję na pozytywną odpowiedź bo czytając opinie o fenomenie ekstraktu na poprawę życia codziennego (wreszcie ciepło) jestem zachwycona tylko, że wszyscy którzy się wypowiadają na temat owej tarczycy właśnie ją mają – pozdrawiam

  • Wojciech Majda says

   Najprawdopodobniej ekstrakt z tarczycy Pani pomoże. Czy “może” Pani zamienić sztuczne hormony na ekstrakt – to pytanie na które Pani sama powinna sobie odpowiedzieć. Ja nie jestem Pani lekarzem (ani nie jestem lekarzem w ogóle), nie mniej skoro nie jest Pani zadowolona ze swojego leczenia i przez kilka lat lekarze nie byli w stanie Pani pomóc (lub uznają, że już Pani pomogli i bagatelizują Pani objawy), to ja bym spróbowął szukania pomocy na własną rękę. Nikt nie może tego Pani zabronić, więc to Pani decyzja.

Trackbacks

 1. […] Dr. Ray Peat sugeruje, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Powodem jest kwas mlekowy, które powstaje w trakcie fermentacji (beztlenowej utylizacji węglowodanów). Ten kwas mlekowy który my zjemy będzie później przerobiony w wątrobie. W tym procesie będziemy zużywać energię i “moce przerobowe” wątroby. Moce przerobowe, które  w wielu przypadkach już są nadużyte.  Dlaczego mielibyśmy dostarczać naszemu ciału specjalnie substancji, która obciąży pracę wątroby ( a jak wiemy to w wątrobie dochodzi głównie do konwersji T4 w aktywną formę hormonu tarczycy – T3). […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *