Białko a niedoczynność tarczycy

Żelatyna, stres i długowieczność autorstwa Ray Peat (fragmenty)

Większą część ciała zwierząt stanowi woda, białko, tłuszcz i kości. Tkanka tłuszczowa i kości są metabolicznie bardziej nieaktywne niż system białkowo-wodny. W czasie stresu lub głodowania, albo nawet hibernacji zwierzęta tracą chudą masę ciała szybciej niż tłuszcz.

Aminokwasy, które wchodzą w skład białek mają wiele podobnych do hormonów funkcji, jeżeli występują w wolnym stanie. Gdy wyczerpaliśmy zapasy glukozy (glikogenu), zamieniamy naszą własną tkankę w wolne aminokwasy, niektóre z nich służą do wytwarzania glukozy. Aminokwasy takie jak cysteina i tryptofan, które są wydzielane w czasie stresu mają antymetaboliczne (tłumiące działanie tarczycy) i ostatecznie toksyczne efekty. Niedoczynność tarczycy zwiększa kataboliczny przerób białka, mimo, że ogólne tempo metabolizmu jest spowolnione. 

Inne aminokwasy modyfikują działanie układu nerwowego (neuroprzekaźniki) powodując np. ekscytacje albo zahamowanie.

Jeszcze inne aminokwasy takie jak glicyna mają bardzo szerokie, wpływające ochronnie na komórki organizmu działanie.

Ich właściwości fizyczne, bardziej niż wykorzystywanie ich do produkcji energii albo innych funkcji metabolicznych są odpowiedzialne za ich cytoprotekcyjne działanie. Żelatyna (ugotowana forma kolagenu) stanowi około 50% białka w ciele zwierzęta, ale dużo mniejszą część w bardziej aktywnych tkankach, takich jak mózg, mięśnie czy wątroba. 35% aminokwasów w żelatynie to glicyna, 11% to alanina i 21% to prolina i hydroksyprolina. W społecznościach zindustrializowanych konsumpcja żelatyny spadła, w porównaniu do żywności, która zawiera niewłaściwie wysokie proporcje antymetabolicznych aminokwasów zwłaszcza takich jak tryptofan i cysteina. Degeneracja i choroby zapalne mogą być często skorygowane za pomocą żywności bogatej w żelatynę. 

===========================

… Koncepcja, że ustalone ilości odpowiednich składników odżywczych, a zwłaszcza idea, że gwałtowny, szybki fizyczny wzrost organizmu to sposób na określenie niezbędności danej substancji powiódł nas do monstrualnych wypaczeń oficjalnych zaleceń dietetycznych. Firmy, przemysł, rząd i przedstawiciele służby zdrowia współpracowali razem by propagować ideologię w odżywianiu, która zafałszowywała prawdziwą naturę żywego organizmu.

Większość badań nad zapotrzebowaniem na białko została przeprowadzona na zlecenie przemysłu rolnego, więc zostały one zaprojektowane w ten sposób, by znaleźć najtańszy sposób na największy możliwy wzrost w jak najkrótszym czasie.

 

Przemysł hodowlany nie jest zainteresowany długowiecznością, inteligencją czy szczęściem  świń, kurczaków czy owiec. Ten przemysł używał chemicznych stymulatorów wzrostu w połączeniu z żywnością, która wspomaga gwałtowny wzrost zwierząt po jak najniższych kosztach. Antybiotyki, arszenik i wielonienasycone kwasy tłuszczowe stały się częścią naszego narodowego łańcucha pokarmowego ponieważ wspierają szybki wzrost młodych zwierząt. Aminokwasy wchodzące w skład białek zostały uznane za “niezbędne” w oparciu o ich wkład we wspieranie wzrostu, ignorując ich rolę we wspieraniu długiego życia, dobrego rozwoju mózgu i dostatniego zdrowia.  Aminokwasy i białka potrzebne na starości niemal w ogóle nie były badane, poza badaniami na szczurach, których krótka długość życia czyni tego typu badania dość łatwymi. Kilka badań, które zostały przeprowadzone wskazuje, że zapotrzebowanie na tryptofan i cysteinę jest w wieku dorosłym bardzo niskie.

Mimo, że badania nad wydłużeniem życia poprzez ograniczenie kalorii zostały przeprowadzone w latach 30tych ubiegłego wieku, tylko kilka badań zostało zrobionych by ocenić, jak restrykcja poszczególnych składników odżywczych wpływa na długość życia. Ograniczenie toksycznych metali ciężkich bez ograniczania kalorii wywołało podobny efekt w wydłużaniu życia co ograniczanie kalorii. Ograniczenie tylko tryptofanu albo tylko cysteiny przedłuża życie bardziej niż to osiągnięte w większości badań nad ograniczaniem kalorii. Jak bardzo wydłużone zostałoby życie gdyby ograniczono zarówno tryptofan jak i cysteinę?

Zarówno tryptofan jak i cysteina upośledzają pracę tarczycy i produkcję energii w mitochondriach. Mają one również inne  działania, które obniżają wytrzymałość organizmu na stres. Tryptofan jest prekursorem do wytwarzania serotoniny, która powoduje stan zapalne, immunosupresję i ogólne te same zmiany, jakie dostrzegamy w procesie starzenia. Histydyna to prekursor innego mediatora stanu zapalnego – histaminy. Czy jego ograniczenie histydyny również promowałoby wydłużenie życia?Tak się składa, że żelatyna, to białko nie zawierające tryptofanu i tylko małe ilości cysteiny, metioniny i histydyny. Stosowanie żelatyny jako głównego białka w diecie, to łatwy sposób na ograniczenie aminokwasów, które są powiązane z wieloma problemami starzenia się. Główny aminokwas w żelatynie to glicyna i prolina. Alanina również jest obecna w znacznej ilości. Glicyna i prolina są odpowiedzialne za niezwykle “włókniste” właściwości kolagenu.

Gdy jemy białko zwierzęce w tradycyjny sposób (np. jedząc zupę rybną wraz z rybimi głowami, salceson ze schabowym, i zupę z kurzych łapek jaki i udka kurczaka)przyswajamy duże ilości glicyny i żelatyny. Ta “cało-zwierzęca” równowaga aminokwasów wspiera wszelkiego rodzaju procesy biologiczne, w tym zrównoważony wzrost dziecięcych tkanek i organów. 

Gdy tylko jemy mięso (same mięśnie), to profil aminokwasów wchodzący do naszego krwiobiegu przypomina ten wytwarzany w czasie skrajnego stresu, gdy nadmiar kortyzolu powoduje, że nasze mięśnie są rozkładane by dostarczyć energii i budulca do naprawy. Wytwarzanie serotoniny jest zwiększone przez nadmiar trypofanu w mięśniach. Serotonina pobudza nasz organizm do wytwarzania większej ilości kortyzolu, podczas gdy sam trypfotan wraz z nadmiarem dostarczonej w mięsie cysteiny upośledza pracę tarczycy.

Szczodra podaż żelatyny/glicyny w połączeniu ze zrównoważonym profilem aminokwasów ma wiele antystresowych właściwości. Znane są właściwości glicyny jako “inhibitor” neuroprzekaźników, który promuje naturalny sen. Gdy używana jest jako suplement, ma wiele pomocnych, promujących regenerację po udarach i napadach padaczki. Poprawia również szybkość uczenia się i pamięć. W każdym typie komórek ma podobny, nieco uspokajający i antystresowy model działania. Wiele z urazów wywołanych przez nadmiar tryptofanu i serotoniny zdaje się  być łagodzonych lub zapobieganych poprzez hojną dawkę glicyny. Zwłóknienia, uszkodzenia przez wolne rodniki, stany zapalne, śmierć komórek z powodu wyczerpania ATP albo przeładowaniem wapnia, uszkodzenia mitochondriów, cukrzyca itd. mogą być zapobieżone lub złagodzone za pomocą glicyny.

 

Żelatyna i białko niedoczynność tarczycy

Artykuły na podobny temat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *