Jak dawkować Naturalny Ekstrakt z Tarczycy (na niedoczynność tarczycy)?

Większość osób w Polsce lecząca niedoczynność tarczycy używa przepisanych przez lekarza leków mających zastąpić tetrajodotyroninę (T4) – jeden z pięciu hormonów tarczycy. Leki zawierające tylko T4 to np. Euthyrox lub Letrox. Oba te lekarstwa występują w rożnych dawkach.

Jak lekarze ustalają dawkę leku w leczeniu niedoczynności tarczycy?

Endokrynolog zwykle ustali Ci dawkę w oparciu o badanie krwi na TSH (tyreotropowy  ang. Thyroid Stimulating Hormone). Jeśli Twoje TSH będzie “w normie”, to całkiem możliwe, że endokrynolog uzna kurację za “skuteczną”. Fakt, że nadal czujesz się źle i nadal masz jawne objawy niedoczynności tarczycy nie ma tu znaczenia… Wyniki masz “w normie”, wiec czego chcesz więcej hipochondryku?

Jak ustalić dawkę naturalnego ekstraktu z tarczycy w leczeniu niedoczynności tarczycy?

Naturalny ekstrakt z tarczycy (Natural Desiccated Thyroid lub w skrócie NDT) dawkuje się nieco inaczej niż syntetyczne leki typu Euthyrox i Letrox. Jak..? Tak, by ulżyć prawdziwym OBJAWOM niedoczynności tarczycy a nie jakimś liczbom na papierze czy ekranie monitora. Dawkę ekstraktu ze świńskiej tarczycy ustala się w oparciu o samopoczucie pacjenta oraz jego temperaturę ciała (o temperaturze ciała napiszę osobny wpis).

Ile T4 i T3 posiada naturalny ekstrakt z tarczycy?

Przykładowo jedna tabletka Thyroid-S zawiera 60 miligramów ekstraktu ze świńskiej tarczycy. W tych 60 miligramach ekstraktu z tarczycy jest:

  • 38 mikrogramów  T4
  • 9 mikrogramów T3 (aktywnej formy hormonu tarczycy)
  • T2 (nieokreślona, naturalna  ilość)
  • T1 (nieokreślona, naturalna ilość)
  • Kalcytonina (nieokreślona, naturalna ilość)

Podane wyżej dawki mogą stanowić sugestię jak dobrać dawkę Thyroid-S jeżeli zażywaliśmy wcześniej Euthyrox czy Letrox. Przykładowo jeśli brałeś lub brałaś Eutyrox 75  zacznij od 2 tabletek Thyroid-S, które dostarczą Ci 76 mikrogramów T4.

 

Naturalny Ekstrakt ze świńskiej Tarczycy

 

 

Artykuły na podobny temat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *