W 1929 roku George i Mildred Burr opublikowali wyniki eksperymentu na szczurach, w którym dowodzili, że tłuszcze nienasycone, a zwłaszcza kwas linolowy (LA – linoleic acid) jest niezbędny do zapobiegania chorobom takim jak: łupież, zapalenie skóry, spowolniony wzrost, bezpłodność i śmiertelna degradacja nerek.
W 1929 roku, większość z witamin z grupy B i niezbędnych pierwiastków śladowych była nieznana dietetykom. Symptomy, które Burrsowie wywołali można w łatwy sposób wywołać poprzez niedobory witamin i minerałów o których nawet nie wiedzieli.
Co tak naprawdę się dzieje, jeśli zwierzętom brakuje tzw. “Niezbędnych Kwasów Tłuszczowych” w pod każdym innym względem odpowiedniej diecie?
Ich tempo metabolizmu jest bardzo wysokie.
Ich potrzeby żywieniowe są wyższe
Są bardzo odporne na wiele z różnych czynników powodujących choroby i śmierć.
Są odporne na biochemiczne i komórkowe zmiany widoczne w przypadku starości, demencji, chorób autoimmunologicznych i głównych rodzajów stanów zapalnych.
Zawartość tłuszczy wielonienasyconych uznana za niezbędną (Holman, 1981) to mniej więcej tyle ile jest potrzebne do tego by znacznie zwiększyć ilość przypadków nowotworów i bardzo dużo uwagi należy poświęcić wyborowi żywności potrzebnej dla diety, która dostarcza mniejszych ilości.
Kiedy studiowałem pigment starości – Lipofuscynę i jej wytwarzanie z kwasów wielonienasyconych, zauważyłem, że w badaniu z 1927 roku w którym pozbawiona tłuszczu dieta praktycznie wyeliminowano spontanicznie pojawiające się nowotwory u szczurów (Bernstein i Elias). Zawsze zastanawiało mnie czy George i Mildred Burr byli świadomi tego badania w 1929, gdy opublikowali swe stwierdzając, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe są dietetycznie niezbędne….
Jedną z cech szczurów Burrsów na diecie pozbawionej tłuszczu był fakt, że spożywały więcej kalorii i piły więcej wody niż szczury, który dostawały w diecie wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wierzyli oni, że zwierzęta nie były w stanie wytwarzać tłuszczu bez kwasu linolowego mimo, że w innym kontekście cytowali badanie pokazujące, że tłuszcz szczurów na diecie pozbawionej tłuszczu miały skład podobny do smalcu…
…”Marnotrawstwo” żywności i szczupłość zwierząt nie karmionych tłuszczami wielonienasyconymi zaczęła być powszechnie znana od późnych lat 1940tych. Nikomu jednak nie udało się powtórzyć wyczynu Burrsów polegających na szybkiej śmierci zwierząt pozbawionych tych składników. W międzyczasie choroba zwyrodnienie móżdżku u kurcząt spowodowana karmieniem nadmiarem tłuszczy wielonienasyconych a później choroba żółtego tłuszczu (zapalenie tkanki tłuszczowej) spowodowane przez nadmiar oleju rybnego zostały rozpoznane przez hodowców. W latach 50tych przemysł produkujący oleje roślinne wytworzył antycholesterolowy kult dietetyczny a kilka dekad później bez żadnej publikacji podobnej do tej Burrów, kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, zwłaszcza olej ryby zostały przedstawione jako te niezbędne kwasy tłuszczowe, które mogą zapobiegać toksycznym skutkom oryginalnego “niezbędnego” kwasu linolowego…
Ray Peat “Unsaturated fatty acids: Nutritionally essential, or toxic?“
Ray Peat sugeruje by spożywać poniżej 4 gramów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dziennie, im mniej tym lepiej. Przykładowo, to ilość zawarta w 2 orzechach włoskich. Dieta oparta o dojrzałe owoce, produkty mleczne, ziemniaki, owoce morza, warzywa, podroby powinna sprawić, że nasze spożycie tłuszczy wielonienasyconych będzie bardzo niskie, co samo w sobie poprawi stan naszego metabolizmu, sprawi również, że leki na niedoczynność tarczycy zawierające T3 (takie jak Naturalny Ekstrakt z Tarczycy : Thyroid-S lub syntetyczne: Cytomel lub Thybon) będą działać skuteczniej.
Jakich tłuszczy zatem unikać w niedoczynności tarczycy (bo zawierają dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych)?
- Oleju z wątroby dorsza (tranu)
- Olei rybnych
- Oleju z kryla
- Tłuszczy trans wytworzonych przez człowieka (np. margaryny)
- Oleju lnianego (nawet z pierwszego tłoczenia tłoczonego na zimno)
- Oleju rzepakowego
- Oleju słonecznikowego
- Oleju z orzeszków ziemnych
- Tłuszczu z kurczaka
- Oleju z orzeszków ziemnych
- Oleju z awokado
- Oleju z orzechów włoskich
- Oleju sojowego
- Oleju z orzechów laskowych
- Oleju sezamowego
- Oleju z migdałów
Używać umiarkowanie (zawierają więcej tłuszczy wielonienasyconych)
- Smalec i tłuszcz ze świni
- Oliwa z oliwek
W miarę bezpieczne:
- Olej palmowy
- Masło
- Masło klarowane
- Masło kakaowe
- Łój wołowy, owczy, kozi
Zalecane:
- Olej kokosowy (stymuluje produkcję energii i pracę tarczycy)
Unikamy również żywności która zawiera dużo Wielonienasyconych Kwasów Tłuszczowych,
zarówno tych z grupy omega – 6 jak i omega – 3. Jako, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega – 3 zawierają więcej podwójnych, niestabilnych wiązań niż te z grupy omega – 6 należy się ich wystrzegać jeszcze bardziej. Zaliczać się do nich będą:
- Orzechy (włoskie, laskowe makadamia, nerkowce…)
- orzeszki ziemne
- tłuste ryby morskie
- pistacje
- nasiona sezamu
- nasiona soi
- nasiona słonecznika
- siemię lniane
- awokado
- mięso kurczaka (zwłaszcza skóra).
[…] z żywnością, która wspomaga gwałtowny wzrost zwierząt po jak najniższych kosztach. Antybiotyki, arszenik i wielonienasycone kwasy tłuszczowe stały się częścią naszego narodowego… ponieważ wspierają szybki wzrost młodych zwierząt. Aminokwasy wchodzące w skład białek […]
[…] większą ilość smażonego kurczaka. Powodem dla którego unikam kurczaków jest fakt, że są one bardzo bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Do tego w Wietnamie nie ma zakazu karmienia zwierząt soją i kukurydzą GMO. Oznacza to więc, […]
A co w przypadku nabiału przy Hashimoto? Czy kozi nabiał warto również odstawić?
Pozdrawiam
Proszę sprawdzić jak na Panią działa. Jeśli nie wpływa na Panią negatywnie, to nie ma sensu katować się restrykcyjną dietą dla samej diety.