W kręgach osób odżywiających się paleolitycznie i “prymitywnie” kiszonki (czyli sfermentowane warzywa) cieszą się dużą popularnością. Czy jednak osoby mające niedoczynność tarczycy powinny spożywać duże ilości kiszonej kapusty, kiszonych ogórków, jogurtów i kefirów?
Dr. Ray Peat sugeruje, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Powodem jest kwas mlekowy, które powstaje w trakcie fermentacji (beztlenowej utylizacji węglowodanów). Ten kwas mlekowy który my zjemy będzie później przerobiony w wątrobie. W tym procesie będziemy zużywać energię i “moce przerobowe” wątroby. Moce przerobowe, które w wielu przypadkach już są nadużyte. Dlaczego mielibyśmy dostarczać naszemu ciału specjalnie substancji, która obciąży pracę wątroby ( a jak wiemy to w wątrobie dochodzi głównie do konwersji T4 w aktywną formę hormonu tarczycy – T3).
Jako ciekawostkę można dodać, że w czasie fermentacji 1 jednostki glukozy wytwarzane są 4 jednostki ATP (energii), jednak by zamienić kwas mlekowy na powrót w glukozę, potrzeba aż 6 jednostek ATP. Jest to więc proces z natury niewydajny.
Nie zrozum mnie źle, nie oznacza to, że nie możesz od czasu do czasu zjeść ogórka kiszonego, zsiadłego mleka czy surówki z kapusty kiszonej, nie traktuj tego jednak jako codzienną terapię.
Tak jakoś trzeba to pogodzić bo zwykle chorej tarczycy towarzyszą chore jelita, a trudno wyleczyć jelita a potem je utrzymać w zdrowiu bez jogurtów (samemu robionych) i od czasu do czasu kiszonek.
W produkcji jest wpis na ten temat…
Gdzie? 🙂
czy jest wpis na ten temat gdzies, nie moge znalesc? odnosnie jak zadbac o flore jelit bez duzej ilosci kiszonek…
https://youtu.be/ziz3o2EOvWU
Myslę, że stwierdzenie R.Peata w tym wypadku nie musi być kategorycznie prawdziwe. Po Pierwsze kwas mlekowy produkują bakterie Lactobacillus, po drugie reakcja pirogronian -kwas mlekowy jest odwracalna ipo trzecie komórki mogą z tego powodu uzywać kwasu mlekowego , jako źródła energii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lactic_acid_fermentation
https://slawomirambroziak.pl/legalne-anaboliki/kwas-mlekowy-najtanszy-anabolik/
https://slawomirambroziak.pl/forum/index.php?topic=4118.0
http://ar.pl/artykuly/kwas-mlekowy-i-mleczan/
http://rozanski.li/1655/kwas-mlekowy-acidum-lacticum-w-dawnej-medycynie/
Zgadzam się, można odwrócić, ale ten proces wymaga więcej energii niż jest tworzone w trakcie powstania kwasu mlekowego. Poza tym, kwas mlekowy jest tworzony np. w mięśniach, jelitach a “oczyszczanie” z nadmiaru zachodzi w watrobie, która u niedoczynnych jest z reguły niewydajna.
Ale mi nie chodziło o cykl Cori , tylko że mleczan może wrócić do pirogronianu i byc spalony w cyklu TCA, tylko to zależy od stężenia tlenu , a pobór tlenu zalezy od dostępności CO2 . W niedoczynności mamy mniejszą ilość CO2. poniżej ciekawy tekst maratończyka z zaklejonymi ustami.
http://www.metodabuteyko.pl/pdf/wywiad.pdf
Reakcja progronian -mleczan jest odwracalna , mleczan może byc wykorzystany w mięsniach, sercu , mózgu nie musi iść do wątroby. Obecnie uważa się , że mleczan słuzy do usuwania wodoru – odkwasza , ponieważ NADH nie może opuścić komórki, a mleczan -tak.
https://breakingmuscle.com/fitness/why-everything-you-know-about-lactic-acid-might-be-wrong
https://forum.slowtwitch.com/Slowtwitch_Forums_C1/Triathlon_Forum_F1/Lactic_Acid_as_Fuel_Mechanism_P2573206/
to get lactate to enter the TCA cycle, it needs first converted back to pyruvate, from which it originates. An explanation would be that the potential energy of pyruvate oxidation is stored as lactate, as you mentioned. However, keeping NAD available seems a much more important feature of extending glycolysis to lactate instead of ending at pyruvate.
Although there’s still quite some debate going on, the most common explanation of how lactate acts as a muscle fuel involves compartmentation: lactate produced in type II (fast twitch) muscle fibers is transported out of this fiber into a (neighbouring) type I (slow twitch) fiber. The slow twitch fiber at his turn oxidizes lactate via the TCA cycle. This intercellular shuttle mechanism requires lactate transporters that are specific for export and import of lactate. These are the monocarboxylic acid transporters (MCT’s). Furthermore, there are indications that different isoforms of LDH exist in these different compartments, with higher affinity to convert pyruvate to lactate (in fast twitch) or lactate to pyruvate (in slow twitch fibers). Even an intra-cellular version of this shuttle has been suggested to explain how lactate is produced in the cytosol and aerobically metabolized in mitochondria of the same cell (search “Brooks GA” for literature). Other examples in biology of very similar compartmentalized lactate metabolism are the brain: astroglia cells producing and neurons oxidizing lactate; and even some tumors have been suggested to produce lactate in their necrotic, oxygen deprived core and oxidize it in their vascularized outer layers of tumor tissue.
Jeszcze jedna ciekawa strona o CO2 i HT
https://cowseatgrass.org/2015/11/25/bring-back-brown-bag-breathing/
https://drsircus.com/carbon-dioxide/life-depends-on-carbon-dioxide/?utm_source=Dr+Sircus+Newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter_28_08_2018&inf_contact_key=37f399658e7962a0ae0092d608cae93bfced7870dbf258774b086ea49517c6c8
http://www.functionalps.com/blog/2012/11/26/carbon-dioxide-as-an-antioxidant/
http://raypeat.com/articles/articles/co2.shtml
Lactic Acid: No Longer an Inert and End-Product of Glycolysis
https://www.physiology.org/doi/pdf/10.1152/physiol.00016.2017
Ok, teraz już rozumiem. Nie mniej po co akceptować fakt, że ma się niższe stężenie tlenu i CO2 w komorkach jak można je zwiększyć za pomocą m. in. tarczycy, witamin B, aspiryny czy choćby oddychania w tej papierowej torbie. IMHO ten stan jest bliższy zdrowiu.
Pozdrawiam
Właśnie o to mi chodziło, że to stres oksydacyjny i stan zapalny zmniejszają produkcję energii ( ale i wolnych rodników- 2 % tlenu je generuje) , a to skutkuje niższym CO2 ,.
Dobrym antyoksydantem (neutralizuje rodnik hydroksylowy )-jest alkohol ( w niskiej dawce 20-30 ml dziennie. Sensownym rozwiazaniem jest wcieranie alkoholu w skórę -pomijamy wtedy szkodliwośc na przewód pokarmowy, a dostarczamy kalorii , pobudzamy metabolizm, zwiększamy CO2 , a przez to bezpieczne wykorzystanie tlenu .
Johanna Budwig stosowała alkohol u pacjentów nowotworowych , m.in. ze względu na kaloryczność.
https://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-uwaga-o-alkoholu-w-diecie-dr-budwig/
W chorobach tarczycy warto też zwrócic uwagę na toksyczność żelaza, spotęgowaną toksycznością aluminium – wypiera żelazo z transferyny i inne mechanizmy. Żelazo jest np,. toksyczne dla przysadki,. Osoby z hypoth.mają często anemię i zaleca się im żelazo , do tego w złych suplementach. Jeśli już- to najbezpieczniej jest stosować naturalną laktofrrynę, krzem- niedoceniany hosmeostatyk żelaza i wszelkich chorób.