Tarczyca to mały, przypominający motyla organ w szyi, który wydziela hormony kontrolujące metabolizm i cały organizmu człowieka. Te hormony to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3).
Najczęstsze problemy z tarczycą to niedoczynność tarczycy. Istotą tego schorzenia jest zbyt niskie wytwarzanie hormonów tarczycy lub niewystarczająca konwersja tyroksyny w trójjodotyroninę (aktywną formę hormonu tarczycy).
Gdy produkowana jest zbyt mała ilość hormonu tarczycy, może to powodować szeroki zakres objawów, w tym zmęczenie, przyrost masy ciała, nietolerancję zimna i osłabienie mięśni. W ciężkich przypadkach może to prowadzić do śpiączki obrzękowej, zagrażającego życiu stanu charakteryzującego się niską temperaturą ciała i nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu.
Na niedoczynność tarczycy cierpi wiele milionów Polaków, ale liczba ta może być znacznie większa, ponieważ wiele osób nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Według Dr. Broda Barnes, nawet do 40% osób może odnieść korzyści z optymalizacji poziomu hormonów tarczycy.
Niedoczynność Tarczycy: Objawy
Objawy niedoczynności tarczycy mogą być zarówno wyniszczające, jak i frustrujące. Zmęczenie, przyrost masy ciała, depresja, niepokój, wypadanie włosów, sucha skóra i nieregularne miesiączki to tylko niektóre ze sposobów, w jakie niedoczynność tarczycy może uczynić codzienne życie wyzwaniem.
Oprócz tych fizycznych objawów, niedoczynność tarczycy może również powodować problemy poznawcze, takie jak trudności z koncentracją i utratą pamięci. Biorąc pod uwagę szeroki zakres potencjalnych objawy tarczycy, nic dziwnego, że wiele osób z niedoczynnością czuje, że stale walczy o utrzymanie się na powierzchni.
W zależności od nasilenia objawów wyróżnia się dwa rodzaje niedoczynności:
Subkliniczna niedoczynność tarczycy
Chociaż subkliniczna niedoczynność tarczycy zazwyczaj nie powoduje silnych objawów, może prowadzić do problemów takich jak nieznaczne powiększenie tarczycy (wole), zwiększone ryzyko chorób serca, problemów psychicznych oraz trudności z poczęciem dziecka.
Leczenie subklinicznej niedoczynności tarczycy zazwyczaj obejmuje przyjmowanie syntetycznych lub naturalnych (odzwierzęcych) hormonów tarczycy.
Niektórzy eksperci uważają jednak, że subkliniczna niedoczynność tarczycy może być nadmiernie diagnozowana i leczona. Twierdzą oni, że stan ten jest często łagodny i nie wymaga leczenia farmakologicznego. W tych przypadkach suplementacja jest zalecana.
Pełnoobiawowa niedoczynność tarczycy: objawy
Pełna niedoczynność tarczycy to stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Może to powodować szereg objawów, w tym zmęczenie, przyrost wagi i depresję. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Na szczęście, pełnowartościowa niedoczynność tarczycy jest stosunkowo rzadka, a zdecydowana większość osób z tym schorzeniem może kontrolować swoje objawy za pomocą leków. Ważne jest jednak, aby zgłosić się do lekarza, dietetyka lub internetowego znachora, jeśli uważasz, że możesz cierpieć na niedoczynność tarczycy, ponieważ wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zapobieganiu poważnym komplikacjom.
Tarczyca, objawy:
- Zmęczenie
- Niewyjaśniony przyrost masy ciała (nieodpączkowy) lub trudności z utratą wagi
- Opuchnięta twarz
- Kłopoty z tolerancją zimna
- Niska temperatura ciała
- Bóle stawów i mięśni
- Zaparcie
- Sucha skóra
- Suche, przerzedzone włosy
- Zmniejszona potliwość
- Obfite lub nieregularne miesiączki
- Problemy z płodnością u kobiet
- Problemy z erekcją u mężczyzn
- Niskie libido
- Depresja
- Spowolnione tętno
- Wole, powiększona tarczyca, która może powodować obrzęk szyi. Czasami może również powodować problemy z oddychaniem lub połykaniem.
- wysoki poziom cholesterolu we krwi
- Problemy z regulowaniem poziomu glukozy we krwi.
- Problemy z pamięcią
- Zespół cieśni nadgarstka
Niedoczynność Tarczycy Przyczyny:
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. W tym przypadku twoje ciało wytwarza przeciwciała, które atakują i niszczą tarczycę. Zapalenie tarczycy może być również spowodowane infekcją wirusową. Zniszczona tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości tyroksyny i trójjodotyroniny. Test fT4 i fT3 badają poziom wolnej frakcji (ang. free) hormonów tarczycowych we krwi.
Inne przyczyny niedoczynności tarczycy to:
- Radioterapia w okolicach szyi: Leczenie niektórych nowotworów, np. chłoniaka, wymaga napromieniowania szyi. Promieniowanie uszkadza komórki tarczycy. Utrudnia to gruczołowi wytwarzanie hormonów.
- Leczenie radioaktywnym jodem: Ta terapia jest powszechnie przepisywane osobom z nadczynnością tarczycy, stanem znanym jako nadczynność tarczycy. Jednak promieniowanie niszczy komórki tarczycy. Zwykle prowadzi to do niedoczynności tarczycy.
- Stosowanie niektórych leków: Niektóre leki stosowane w leczeniu problemów z sercem, chorób psychicznych i raka mogą czasami wpływać na produkcję hormonu tarczycy. Należą do nich Amiodaron (leki antyarytmiczne).
- Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zawierającej estrogeny: Wszystkie estrogeny działąją na dłuższą metę antytarczycowo.
- Chirurgia tarczycy: Operacja usunięcia tarczycy doprowadzi do niedoczynności tarczycy. Jeśli tylko część tarczycy zostanie usunięta, pozostały gruczoł nadal może być w stanie wytwarzać wystarczającą ilość hormonu na potrzeby organizmu.
- Niedobór jodu w diecie: Tarczycy potrzebny jest jod do produkcji hormonów tarczycy. Twoje ciało nie wytwarza jodu, więc musisz dostarczać go poprzez swoją dietę. Sól kuchenna jodowana jest bogata w jod. Inne źródła jodu w żywności obejmują skorupiaki, ryby morskie, jaja, produkty mleczne i wodorosty. Niedobór jodu jest w Polsce rzadki.
- Ciąża: Przyczyna nie jest jasna, ale czasami zapalenie tarczycy pojawia się po ciąży (poporodowe zapalenie tarczycy). Kobiety z tym schorzeniem zwykle mają poważny wzrost poziomu hormonów tarczycy, po którym następuje gwałtowny spadek ich produkcji (niedoczynność tarczycy w ciąży). Większość kobiet w ciąży z zapaleniem tarczycy odzyska normalną funkcję tarczycy.
- Wrodzona niedoczynność tarczycy: Niektóre dzieci mogą urodzić się z tarczycą, która nie rozwinęła się prawidłowo lub nie działa prawidłowo. Ten rodzaj niedoczynności tarczycy nazywa się wrodzoną niedoczynnością tarczycy. Większość szpitali w Polsce i innych rozwiniętach krajach świata badać dzieci po urodzeniu pod kątem tej choroby.
- Uszkodzenie lub zaburzenie przysadki mózgowej: Rzadko problem z przysadką mózgową może zakłócać produkcję hormonu tarczycy. Przysadka mózgowa wytwarza hormon zwany hormonem stymulującym tarczycę (TSH), który informuje tarczycę, ile hormonu powinna wytwarzać i uwalniać.
- Zaburzenie podwzgórza: Niezwykle rzadka postać niedoczynności tarczycy może wystąpić, jeśli podwzgórze w mózgu nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu zwanego TRH. TRH wpływa na uwalnianie TSH z przysadki mózgowej.
Diagnoza: Jak diagnozuje się choroby tarczycy?
Rozpoznanie niedoczynności tarczycy zazwyczaj opiera się na rozpoznaniu objawów klinicznych niedoczynnosci tarczycy oraz na badaniach laboratoryjnych (głownie badanie krwi).
Niski poziom wolnej tyroksyny (fT4) i wolnej trójjodotyroniny (fT3) w surowicy i wysoki poziom hormonu tyreotropowego (TSH) są diagnostyczne dla niedoczynności tarczycy.
Jak diagnozuje się chorobę Hashimoto?
U pacjentów z zapaleniem tarczycy Hashimoto poziom przeciwciał przeciw:
- Peroksydazie tarczycowej (antyTPO lub anty TPO)
- Tyreoglobulinie (aTg)
jest często podwyższony.
Inne testy, które można wykorzystać do diagnozowania niedoczynności tarczycy: USG tarczycy lub pomiar temperatury ciała zaraz po przebudzeniu. Jeśli temperatura ciała po przebudzeniu wynosi mniej niż 36,6*C, sugeruje to niższe tempo metabolizmu i/lub niedoczynność tarczycy. Samo poznanie poziomu TSH jest często niewystarczające do pełnego zdiagnozowania.
Niedoczynność tarczycy: TSH czy jest on najważniejsze?
Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Może to prowadzić do różnych objawów, w tym zmęczenia, przyrostu masy ciała i depresji. Głównym sposobem leczenia niedoczynności tarczycy jest terapia zastępcza, w której pacjenci przyjmują syntetyczny hormon tarczycy w celu zastąpienia brakującego hormonu. Leczenie może być jednak skomplikowane ze względu na fakt, że poziom hormonu stymulującego tarczycę (TSH) nie zawsze dokładnie odzwierciedla ilość hormonu tarczycy w organizmie. W związku z tym pacjenci i lekarze muszą ściśle monitorować poziom TSH, fT3 i fT4, aby upewnić się, że przyjmowana jest odpowiednia dawka leków. W niektórych przypadkach dostosowanie dawki zastępczego hormonu tarczycy może pomóc w poprawieniu objawów i przywróceniu poziomu TSH do optymalnego zakresu.
Jakie badania należy wykonać przy niedoczynności tarczycy?
Jeśli chodzi o badanie na niedoczynność tarczycy, istnieje kilka kluczowych badań, które powinny być wykonane w celu uzyskania dokładnej diagnozy.
Po pierwsze, badanie krwi może sprawdzić poziom wolnych hormonów tarczycy: fT3 i fT4. Jest to ważne, ponieważ niski poziom hormonu tarczycy może być oznaką niedoczynności tarczycy.
Po drugie, badanie krwi może sprawdzić poziom TSH, który stymuluje tarczycę do pracy. Wysoki poziom TSH może wskazywać, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo.
Wreszcie, USG może być stosowany do sprawdzenia wielkości i kształtu tarczycy. Jest to ważne, ponieważ powiększony lub nieprawidłowy gruczoł tarczowy może być kolejnym objawem niedoczynności tarczycy.
Dzięki tym testom, lekarze mogą dokładnie zdiagnozować niedoczynność tarczycy i opracować plan leczenia.
Leczenie Niedoczynności Tarczycy
Większość osób z niedoczynnością tarczycy może liczyć na całkowity powrót do zdrowia.
Objawy niedoczynności tarczycy powinny zniknąć po kilku tygodniach przyjmowania leków przepisanych przez lekarza lub suplementów przepisanych przez dietetyków lub internetowych znachorów.
Niedoczynność tarczycy można leczyć na wiele różnych sposobów. W Polsce niestety najpopularniejsza jest terapia dość nieskuteczną, ale tanią lewotyroksyną.
Leczenie niedoczynności tarczycy wyłącznie lewoyroksyną (T4): Letrox, Euthyrox, Eferox, Tirosint Sol
W przypadku pacjentów z niedoczynnością tarczycy standardem leczenia jest lewotyroksyną (L-tyroksyna).
Powodem tego jest fakt, że roczna dawka aktywnej substancji farmaceutycznej dla pacjenta przyjmujacego 100 mcg lewotyroksyny dziennie wynosi około 95 groszy. Pozwala to lewotyroksynie być bardzo tanim i refundowanym lekiem jednocześnie przynosić wysokie zyski firmom farmaceutycznym.
Ta substancja czynna znajduje się w lekach takich jak Euthyrox, Letrox, Eferox, Tirosint Sol
Zalety leczenia niedoczynności tarczycy lewotyroksyną:
- Syntetyczna lewotyroksyna jest niezwykle tania. W wielu przypadkach jest ona refundowana, pacjent nic nie płaci za leczenie.
- Jest bardzo prosta w przyjmowaniu: pacjent bierze ją raz dziennie, 30 minut przed śniadaniem
Wady leczenie leczenia niedoczynności tarczycy lewotyroksyną
- Tylko 9% pacjentów, którzy spróbowali lecznia zawierającego T3 i T4 (naraz) preferuje leczenie samą lewotyroksyną
- Skuteczność usuwania objawów niedoczynnosci tarczycy całkowicie zależy od tego czy wątroba dobrze przetwarza T4 w T3.
Leczenie niedoczynności tarczycy za pomocą syntetycznej lewoyroksyny (T4) i syntetycznej liotyroniny (T3) w jednej tabletce: Novothyral, Prothyrid, Cynoplus, Thyrolar, Thyreocomb
Niektórzy pacjenci mogą nie reagować na monoterapię lewotyroksyną. Jednak niektórzy eksperci uważają, że połączenie lewotyroksyny i innego syntetycznego hormonu tarczycy, liotyroniny (T3), może być bardziej skuteczne.
Dzieje się tak dlatego, że T3 jest aktywną formą hormonu tarczycy, podczas gdy T4 musi zostać przekształcony w T3, aby mógł być wykorzystany przez organizm.
Poprzez połączenie lewotyroksyny z liotyroniną (syntetyczną formą T3), pacjenci mogą być pewni, że otrzymują obie formy hormonu tarczycy. Może to pomóc w poprawieniu objawów i zapobieganiu powikłaniom, takim jak choroby serca.
Zalety leczenia niedoczynności tarczycy Novothyralem:
- Dodatek T3 do levothyroksyny sprawia, że wielu pacjentów z niewystarczającą konwersją T4 do T3 będzi czuło się i funkcjonowało lepiej
- Większe zmniejszenie objawów niedoczynności tarczycy
Wady leczenie leczenia niedoczynności tarczycy Novothyralem:
- Novothyral dostępny jest tylko w 2 dawkach: 75 mcg T4 i 15 mcg T3 oraz 100 mcg T4 i 20 mcg T3
- Wiele osób może potrzebować inne proporcje hormonu T3 w porównaniu do T4 niż te jakie występują w Novothyralu.
- Novothyral nie jest lekiem refundowanym, jest więc droższy niż Euthyrox czy Letrox
Leczenie niedoczynności tarczycy za pomocą syntetycznej lewoyroksyny (T4) i syntetycznej liotyroniny (T3) w dwóch różnych lekach: Euthyrox + Thybon (Cytomel) lub Letrox + Thybon (Cytomel)
Najczęstszym sposobem leczenia niedoczynności tarczycy jest syntetyczna lewotyroksyna (T4), którą przyjmuje się w postaci tabletki raz dziennie. Jednak niektórzy pacjenci nie reagują dobrze na leczenie lewotyroksyną i mogą wymagać dodania do schematu leczenia syntetycznej liotyroniny (T3). Liothyronina jest znacznie silniejsza niż T4 i jest zwykle przyjmowana w mniejszych dawkach. W niektórych przypadkach T3 i T4 mogą być przyjmowane jako dwa różne pigułki (Euthyrox + Thybon lub (Letrox + Thybon). Niezależnie od tego, czy przyjmujesz Euthyrox czy Letrox z Thybonem, ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom ft3 i ft4, aby upewnić się, że lek działa prawidłowo.
Zalety leczenia niedoczynności tarczycy za pomocą Lewotyroksyny i Thybonu:
- Większa utrata wagi
- Zmniejszenie objawów niedoczynności tarczycy
- Wyższa podstawowa szybkość metabolizmu
- Zmniejszenie objawów niedoczynności tarczycy
- Poprawa innych zaburzeń równowagi hormonalnej
- Możliwość indywidualnego dobrania optymalnych proporcji miedzy T3 a T4
Wady leczenia niedoczynności tarczycy za pomocą Lewotyroksyny i Thybonu
- Ciężko uzyskać receptę na Thybon
- Najlepsze rezultaty uzyskuje się dzielac Thybon na kilka porcji w ciągu dnia co może być uciążliwe
- Thybon nie jest lekiem refundowanym
- Aktualnie Thybon nie jest dostępny w żadnej aptece w Polsce
Leczenie niedoczynności tarczycy tylko za pomocą syntetycznej liotyroniny (T3)
Niektórzy ludzie mają niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy) i nie wytwarzają wystarczającej ilości hormonów tarczycy. U tych osób leczenie syntetyczną liotyroniną (T3) może być pomocne w przywróceniu normalnego poziomu fT3 we krwi i złagodzeniu objawów. Nazwy marek syntetycznego T3 to Thybon i Cytomel.
Leczenie syntetycznym T3 należy rozpocząć pod nadzorem lekarza lub uzdrowiciela specjalizującego się w leczeniu chorób tarczycy.
Leczenie niedoczynności tarczycy za naturalnego wyciągu ze świńskiej tarczycy, który zawiera naturalną tyroksynę (T4), naturalną trójjodotyroninę (T3), dwujodotyroninę (T2), monojodotyroninę (T1) oraz kalcytoninę
T3 można dodawać w postaci syntetycznych leków T3 (takich jak Thybon lub Cytomel) lub naturalnych ekstraktów ze świńskiej tarczycy (z ang. Natural Desiccated Thyroid lub w skrócie NDT). Ekstrakt ze świńskiej tarczycy zawiera wszystkie hormony naturalnie produkowane przez gruczoł tarczycy.
Te egzotyczne preparaty były pierwszymi hormonalnymi środkami na niedoczynność tarczycy. Choć są lepiej tolerowane przez pacjentów, skuteczniejsze w leczeniu niedoczynności tarczycy niż lewotyroksyna, to ekstrakty z tarczycy świni nie są bardzo popularne. Ponadto nie są one polecane przez endokrynologów oraz wykładowców na uczelniach medycznych.
Powodem tego na pewno nie jest fakt, że składnik aktywny: Thyroid (USP) jest w przeliczeniu na tabletkę około 100 razy droższy niż lewotyroksyna sodowa.
Amerykańskie marki ekstraktu ze świńskiej tarczycy Świni:
- Armour Thyroid
- WP Thyroid
- Nature-Throid
- NP THyroid
- ERFA Thyroid
Tajskie marki ekstraktu z tarczycy Świni:
- Thyroid-S
- Thiroyd
- TR Thyroid
Wietnamskie marki ekstraktu z tarczycy Świni:
- Real Thyroid
- VitaliThy
Zalety uzupełniania niedobór hormonów w niedoczynności tarczycy za pomocą ekstraktu ze świńskiej tarczycy:
- Większość osób które spróbują ekstrakt z tarczycy wolą go bardziej niż lewotyroksynę
- Dostarcza nie tylko prohormon tarczycy (T4) ale aktywną formę hormonu tarczycy (T3)
- Badania naukowe pokazują, że osoby przyjmujące ekstrakt z tarczycy gubią zbędne kilogramy bez wysiłku
Wady uzupełniania niedobór hormonów w niedoczynności tarczycy za pomocą ekstraktu ze świńskiej tarczycy:
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje żadnego ekstraktu z tarczycy
- Do zaimportowania ekstraktów z tarczycy z USA do Polski z USA potrzeba wielu zezwoleń i drogiej odprawy celnej
- Żaden ekstrakt z tarczycy nie jest zarejestrowany jako lek do leczenia niedoczynności tarczycy w Polsce
- Większość endokrynologów z racji braku wiedzy odmawia prowadzenia pacjentów, którzy przyjmują ekstrakt z tarczycy
- Wysoka cena
Kuracja niedoczynności tarczycy za pomocą naturalnego wyciągu z tarczycy świńskiej oraz przyjmowanie syntetycznej lewotyroksyny (Euthyrox lub Letrox) lub syntetycznej liotyroniny (Thybon lub Cytomel)
Niektórzy ludzie wolą leczyć swoją niedoczynność tarczycy naturalnym ekstraktem z tarczycy świni. By osiągnąć wyższy poziom fT3 bez zwiększania fT4 dodają oni nieco Thybonu. Jeśli zaś chcą podwyższyć poziom fT4 bez zwiększania fT3 dodają nieco Euthyroxu lub Letroxu.
Decyzję o tym, którą formę T3 dodać, należy podjąć w porozumieniu z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, doświadczonym uzdrowicielem lub po przeczytaniu wielu stron internetowych na temat objawy przyczyny niedoczynności tarczycy.
Niedoczynność Tarczycy Skutki nieleczenia
W przypadku niedoczynności tarczycy, jeśli nie leczysz jej jesteś narażony na wiele poważnych problemów zdrowotnych.
Na początek, nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do problemów z sercema, co może narazić Cię na ryzyko niewydolności serca.
Może również powodować wysoki poziom cholesterolu, co może prowadzić do miażdżycy (stwardnienia tętnic).
Niedoczynność tarczycy zostawiona samej sobie może również powodować problemy z samą tarczycą, w tym potencjalnie powodować jej powiększenie (stan zwany wolem) lub rozwój guzków na gruczole.
Czy można umrzeć na niedoczynność tarczycy?
Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do anemii i niepłodności. W skrajnych przypadkach można zapaść w śpiączka obrzęku śluzowego i umrzeć. To bardzo nieprzyjemny sposób by odejść z tego świata.
Jeśli więc masz niedoczynność tarczycy, pamiętaj o współpracy z lekarzem, dietetykiem lub felczerem, aby ją podkurować.
Czy można wyleczyć niedoczynność tarczycy samą dietą?
Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Chociaż nie ma lekarstwa które ją “wyleczy”, można ją kontrolować za pomocą leków.
W niektórych przypadkach jednak, dieta może również odgrywać rolę w leczeniu. Na przykład, niektóre pokarmy, które są bogate w jod, takie jak wodorosty, mogą pomóc w poprawie funkcji tarczycy.
Inne pokarmy, takie jak surowe warzywa krzyżowe lub soki z nich zrobione, mogą zakłócać produkcję hormonów tarczycy i należy ich unikać.
Minerały i witaminy potrzebne dla zdrowia tarczycy:
- Selen. Selen to minerał niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Pomaga chronić tarczycę przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym. Do funkcjonowania tarczycy wymagana jest duża ilość selenu. Dysfunkcja tarczycy może wynikać z jej braku.
- Jod. Jod jest niezbędny do funkcjonowania tarczycy. Jedyną rolą, jaką obecnie pełni jod, jest wspomaganie produkcji hormonów tarczycy. T3 i T4 to hormony tarczycy zawierające jod. Choroba tarczycy może być spowodowana niedoborem jodu.
- Cynk. Produkcja hormonów tarczycy zależy od cynku. Dla zdrowego poziomu hormonów tarczycy (TSH), T3, T4 i T4 wymagane jest odpowiednie stężenie cynku.
- Żelazo. Tarczyca wymaga żelaza, aby przekształcić T4 z T3, formy aktywnej, w hormon tarczycy. Dysfunkcja tarczycy jest często spowodowana niedoborem żelaza
- Do optymalnego funkcjonowania tarczycy potrzebne są również inne składniki odżywcze, takie jak witaminy B i A oraz witaminy E. Niedobór któregokolwiek z tych składników może negatywnie wpłynąć na zdrowie tarczycy. Może to zwiększyć twoje szanse na rozwój choroby tarczycy.
Niedoczynność tarczycy czego nie jeść?
Unikaj pokarmów bogatych w białko sojowe, ponieważ mogą one zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania syntetycznych hormonów tarczycy.
Być może słyszałeś, że powinieneś unikać warzyw krzyżowych, takich jak szpinak, jarmuż i kalafior. To nie do końca prawda. Po ugotowaniu są całkowicie bezpieczne!
Te pokarmy nie spowodują żadnego pogorszenia funkcji tarczycy. Są wologenne w surowej postaci, ponieważ mogą wpływać na zdolność tarczycy do wchłaniania jodu. Może to prowadzić do obniżenia produkcji hormonów tarczycy i zwiększonego ryzyka rozwoju wola.
Podsumowując, niedoczynność tarczycy to stan, którego nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów niedoczynności tarczycy, skontaktuj się z lekarzem i zbadaj chociażby stężenie TSH.
Nie ma lekarstwa na niedoczynność tarczycy, ale można ją zleczyć syntetycznymi lub naturalnymi lekami. Przy odpowiednim postępowaniu większość osób z niedoczynnością tarczycy może prowadzić normalne, zdrowe życie.